第21题: [单项选择]甲居民企业2017年度境内所得应纳税所得额为300万元,来源于境外A国税前所得100万元,境外实缴税款30万元。已知甲企业全年已经预缴税款60万元,下列说法正确的是()。 A. 甲企业当年企业所得税汇算清缴应补税款15万元 B. 甲企业当年企业所得税汇算清缴应补税款40万元 C. 甲企业当年企业所得税汇算清缴应退税款15万元 D. 甲企业当年企业所得税汇算清缴应退税款40万元 参考答案:A 答案解析:(1)境内所得部分应纳企业所得税税额=300×25%=75(万元);(2)境外所得部分抵免限额=100×25%=25(万元),甲企业在A国的所得在境外实缴税款超过抵免限额,当年无须在境内补税;(3)甲企业当年汇算清缴应补税款=75-60=15(万元)。
第23题: [单项选择]Passage One Questions 26 to 28 are based on the passage you have just heard. A. Because scientists insist they are harmless. B. Because the protestors aren’t very big and powerful. C. Because they are critical for understanding and curing human diseases. 参考答案:C 答案解析:[听力原文] Why will the animal experiments continue according to the scientists
第27题:[单选题]To air these predicaments is notanti-medical spleen--a churlish ___________ against medicine for its victories,but simply to face the growing reality of medical power not exactly without responsibilitybut with dissolving goal. A.reprisal B.revenge C.retribution D.rapprochements 参考答案:A 考查名词辨析。句意为“播报这些困境并不是反医学的一种怒气——对医学胜利的一种粗暴—而只是正视虽不是完全不负责任但却正在渐失目标的医学力量不断增长的现实”。reprisal“报复”,revenge“复仇”,retribution“报应”,rapprochements“(友好关系)恢复;和解”。A项最符合题意。